Nie sposób odmówić starym meblom specyficznego uroku, który z czasem tylko się umacnia. Wiele osób wręcz lubuje się w wyszukiwaniu nadgryzionych zębem czasu mebli oraz ich renowacją. Jeśli sami posiadamy jakieś antyki lub meble, które pomimo upływu lat nadal nam się podobają, ale nie koniecznie zachwycają nas swoją aktualną estetyką, możemy w stosunkowo prosty sposób je odnowić. Co będzie nam do tego potrzebne?
Przy renowacji mebli nie obejdzie się na pewno bez miękkiej ścierki, papieru ściernego, a nawet szlifierki do drewna – jeśli trzeba będzie zdzierać kilka warstw wierzchnich mebla. Przydatne będą również szpachelka i pędzelek do uzupełnienia ewentualnych ubytków i nakładania nowej powłoki. A jeśli meble będą wymagać również naprawy mechanicznej np. przy urwanych zawiasach, warto zaopatrzyć się we wkrętarkę. Wszystkie niezbędne akcesoria stolarskie zakupić możesz w hurtowni akcesoriów meblowych – SklepStolarza.pl
Lakier czy politura
Zanim przystąpimy do renowacji mebli, sprawdźmy co dokładnie je przykrywa. Jeśli ich powłoka jest lakierowana, to stosunkowo łatwo przyjdzie nam się z nią rozprawić. Naprawdę stare meble mają jednak najczęściej powłokę z politury, której całkowite usunięcie jest procesem dość trudnym i czasochłonnym.
Rodzaj zastosowanej powłoki sprawdzamy za pomocą bawełnianej ściereczki zamoczonej w roztworze alkoholowym. Zwykły lakier pozostawi na ścierce jedynie zabrudzenia, natomiast politura, która jest spirytusowym roztworem żywicy naturalnej (szelaku), będzie się do niej kleić i rozpuszczać.
Czyszczenie mebli przed renowacją
Pierwszym etapem renowacji mebli jest ich czyszczenie. Nie zawsze konieczne jest całkowite zdzieranie lakieru czy politury za pomocą papieru ściernego, czy specjalnych skrobaków albo szlifierek. Czasami wystarczy delikatne czyszczenie wierzchnie i nałożenie nowej warstwy lakieru lub politury.
Jeśli jednak chcemy zupełnie zmienić pokrycie mebla i np. pomalować go lakierobejcą lub farbą, konieczne jest zdarcie powłoki aż do surowego drewna. Szczególną ostrożność należy zachować przy oczyszczaniu mebli fornirowanych, gdzie istnieje prawdopodobieństwo całkowitego uszkodzenia warstwy forniru. W takiej sytuacji zaleca się delikatne czyszczenie za pomocą papieru ściernego lub czyszczenie specjalnymi żelami chemicznymi.
Kleje i woski do renowacji mebli
Przy renowacji mebli, które wymagają uzupełnienia ewentualnych zarysowań, świetnie sprawdzają się woski meblowe w postaci plastycznych pałeczek, które doskonale wypełniają ubytki i rysy. Po naprawie i wygładzeniu można je normalnie pokryć lakierem. Niezastąpione są również kleje do drewna, za pomocą których możemy połączyć uszkodzone elementy mebla. Wszystkie tego typu materiały można kupić w internetowym sklepie stolarskim, gdzie znajdziemy również inne akcesoria meblowe i narzędzia potrzebne do renowacji mebli, zarówno tych naprawdę starych, jak i nowszych, które uległy uszkodzeniu.
Renowacja mebli to nie tylko przywracanie do życia kawałka historii, ale także świetny sposób na relaks. Coraz więcej osób znajduje w tym zajęciu wspaniałą pasję, która pozwala wyciszyć umysł, a na dodatek daje olbrzymią satysfakcję, jaką czujemy po ukończeniu swojego dzieła. Warto wykorzystać łatwy dostęp do akcesoriów meblarskich i spróbować na własnej skórze, jak wspaniałe może być odnawianie starych mebli.